Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH

Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH

Tez-tez verilən suallardan biri “Hamiləliyin həftəsi necə hesablanır?” Buna aydınlıq gətirmək məqsədi ilə bir neçə üsulu izah etmək istəyirəm.

Hamiləliyin müddəti və doğuşun vaxtının hesablanması anamnestik və obyektiv məlumatlara əsaslanır: (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

- Son aybaşının ilk günündən hesablanma: ilk günün tarixinə 280 gün əlavə edilir.

- Ovulyasiya günündən: son aybaşının ilk gününə  11 gündən 15 günə kimi, aybaşı dövrünün  (sikl) müddətindən asılı olaraq ( 21 günlük  sikldə - 10-11 gün, 24  günlük sikldə - 12 gün, 28 günlük sikldə - 15 gün), sonra alınan tarixə 10 dəfə 4 həftə əlavə olunur.

- Dölün ilk tərpənişindən:  ilk doğanlarda dölün tərpənişi 18-20-ci həftədə, təkrar doğanlarda 14-16-ci həftədə hiss olunur. Tərpəniş hiss olunduğu həftəyə ilk doğanlarda 20-22 həftə. Təkrar doğanlarda 24-26 həftə əlavə olunur.

- Neqel üsulu ilə təxmin edilən doğuşun tarixi təyin edilir - son aybaşının ilk günündən arxaya 3 ay çıxılır, üstünə 7 gün əlavə edilir.

39-40 həftəlik hamiləik obyektiv məlumatlara əsasən  təyin edilir:

  1. Qarnın çevrəsi - 95-100 sm
  2. Uşaqlığın dibinin hündürlüyü - 34-36 sm (boylama vəziyətində)
  3. Yetişmim dölün alın-ənsə ölçüsü – 12 sm
  4. Dölün uzunluğu. Çanaq ölçənlə olçülür - 24-25 sm və daha cox
  5. Yetişmiş hamiləlik zamanı uşaqlığın dibi xəncərə bənzər çıxıntı və göbək nahiyəsinin ortasında yerləşir.

Hamiləliyi planlaşdıran cütlüklər bilmədilər ki, hamiləliyin baş tutması üçün ovulyasiya mütləq olmalıdı. Partlamış yumurta 1 sutka ərzində mayalanma qabiliyyətində olur, sperma 3 sutka ərzində qadının genital orqanında canlı qalır. Biz pasientə tövsiyə edirik ki, ovulyasiya günü və ya bir gün öncədən cinsi əlaqə baş versin. Bu hamilə qalmaq şansını artırır.

Ovulyasiyanın baş verməsini bazal temperaturun olçülməsi ilə bilmək olar. Ovulyasiyadan bir gün öncədən hərarət 37 dərəcə və 0,4 dərəcə qalxa bilər, 3 gün yüksək olur. Sperma ücün ideal şərait zəif gələvi mühitdir. Bunu öncədən spermoqramı və uşaqlıq yolunun mühitini yoxlanmaqla bilmək olar. Türş və gələvi mühit spermanın müxtəlif potalogiyalarının göstəricisidir.

Nüşabə Əlişova, mama-ginekoloq, t.üzrə f.d, ATU, Cərrahiyyə klinikası

Nüşabə Əlişova
Mama-ginekoloq

 

 

 

.

Reklam yeri

Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH

Hem gerçek hem de objektif yaklaşımın gerçek ilgisini çeken gerçek ve ilginç bir yaklaşım Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH . tanıtımı. Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH , insanoğlunun en erken yaşlarından beri her zaman bizim için önemli bir konudur. Bir insan, yalnızca yaşamında neler olduğunu değil, aynı zamanda çevresini de bilmek isteyen hassas bir varlıktır. Bu, yüzyıllardır sürmekte olan mesajın öneminin kanıtıdır. indirme Haberin yayınlandığı kanallara bağlı olarak sözlü, görsel, yazılı veya tümü olabilir. Örneğin, bir gazete alırken sadece haber alırız, ancak bu üç unsur televizyondaki habere dahil edilebilir. Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH hangi unsuru kullanırsanız kullanın, geneline hitap etmeli ve söylemden uzak bir dilde açıklanmalıdır. indirme

Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH

Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH her zaman ilginç, önemli veya ilginç bir şey olmalıdır. Prensipte ünlü kelime size şunu hatırlatır: "Bir köpeğin bir kişiyi ısırdığı haber değildir , ancak Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH ısırılan bir köpektir. Ana fikir, haberlerin her zaman ilgi çekici olması ve konunun belirli bir kitleye ilgi duyması gerektiğidir.

Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH, özellikle günümüz dünyasında, cahil olmak, yaşamdan uzak durmak, çok hızlı değişikliklerin yaşandığı anlamına gelir. Her gün yazılı, görsel ve sesli yayın ajanslarının sayısı sürekli olarak haberleri yaymakta ve insanları etkinlikler hakkında bilgilendirmektedir.

Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH

Her etkinlik için gerçek şu ki, Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH . Rapor edilmesi durumunda veya durumda, genel olarak toplumla ilgili dikkat ve niteliklerin çizilmesi istenir. Bu niteliklere sahip olaylar ve gerçekler haber hikayeleridir. Gazeteciler bunun sadece bir ısırık değil, bir köpek ısırması olduğunu söylüyorlar Gazeteci, bu olayları araştırıp kamuoyuna dönüştüren bir insan. Raportörlerden birinin yoldaki düşüşü rapor edilmezken, diğerinin çöküşü haber değeridir. Bunu belirleyen kriter kamu yararıdır.

Bu Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH hepimiz için yıkıcı oldu.

Bir gece uykusundan sonra, haberler kahvaltı kadar önemlidir.

Haberin var.

Hastane Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH iyi değildi.

Yaşarken, kardeşi dua etti, her zaman geri dönüşünü bekliyordu.

Hala en kötü haberdi.

"Howie iyi bir Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH" demiştim.

"Keşke iyi bir x Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH olsaydı" dedi. Yanındaki muhafızlara.

Şimdi, yalnızca haberlerle uğraşmak yerine, hükümetin, savaşların, gösterilerin acımasızlığını, acı çekmenin dehşetini bizi acımasızca hissediyoruz.

Akşam yemeği için yola çıktık, ancak kötü telefon görüşmesi hayal kırıklığı oldu.

En son Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH

"Şimdi kötüler için Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH" Tony dedi.

Betsy'nin heyecan verici Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH Dokunulup dokunmadığını veya kocasının paranoyak olup olmadığını bilmiyorum.

Bu iyi haber bana çok fazla keyif verdi çünkü öğrenmem gerektiğinden emindim.

Hardasaa akşam yemeğinden sonra yarım saat sürer, ancak uyanır ve “Haberler nedir?” diye sorar. sanki halkın geri kalanı liderlerine karşı geliyormuş gibi.

Betsy, kabul ettik çünkü haberlerimizi birisiyle paylaşmak istiyoruz.

Kuzeydeydim, babamın ölümünün haberi duyduğum 1896 yazının son güzel günlerinin tadını çıkardım.

Bu arada, iyi bir Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH başka bir hayat daha yaşamış olmanızdır.

"Umarım iyi haberin vardır" dedi, kapıyı açıp uzaklaşıyor.

Zihinsel Damperliğin tüm çalışmaları, yeni Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH köpekbalığı beslemeden hızla tükendi.

Belki şimdi Youngblood haberlerden uzak duracak ve Howie oyunculuk yapmaktan vazgeçtiğimiz konusunda ısrar ediyor.

Hayatım birçok yönden yayıldı ve kendi dünyamın dışındaki dünyanın haber kapsamına bakmak zorunda kaldım.

Dekanlar harap oldu ve Fred O'Connor geri dönüp haberi öğrendiğinde, genç dostun ayrıldığını da duydu.

Boris, haberin ekiple ilgili neler olabileceğini sordu ve planlarımız hakkında neler söyleyebileceğini sordu.

Hussar'larla karşılaşmadan önce, birkaç asistan hareketin başarılı sonucuna aşinaydı.

Sonunda, “Bu hikayeyi Howie'ye anlatırken odadan çıkmamı ister misin?” diye sordu.

Tipster fazla miktarda Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH .

Bugünün Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH

"Bilirsin, Ölüm" dedi.

Bənzər paylaşımlar
190 manat almaq ucun qeydiyyat