Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI

Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI

Hal hazırda dünyada hər 10 uşaqdan biri vaxtından əvvəl doğulur. Aparılan geniş miqyaslı elmi araşdırmalar və qabaqlayıcı tədbirlərə baxmayaraq vaxtından əvvəl doğuşların sayı günü-gündən artmaqdadır.

Dünya statistikasına görə hazırda 50000-dən çox uşaq VAXTINDAN ƏVVƏL DOĞULMUŞLARIN RETİNOPATİYASI xəstəliyinə görə kordur. Bu xəstəlik vaxtından əvvəl doğuşla əlaqədar olaraq gözün daxilidə yerləşən, görmə üçün vacib olan retina təbəqəsinin tam inkişaf etməməsi nəticəsində inkişaf ədir. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Hamiləliyin 35-ci həftəsindən tez, 2000 qr-dan kiçik çəkidə doğulan bütün uşaqlarda bu xəstəliyin əmələ gəlmə riski vardır.

Xəstəlik 5 mərhələdə inkişaf edir, son mərhələ isə geridönməz korluqla nəticələnir. Çox təəssüf ki, xəstəliyin valideynlər üçün kənardan hiss edilə biləcək simptomu yoxdur. Yalnız xəstəlik son mərhələyə çatanda, uşağın  4-5 aylığında valideynlər övladının əşyalara baxmadığını, gözlərin çəpləşdiyini hiss edərək oftalmoloqa müraciət edirlər və bu halda heç bir müalicə effekt vermir. Ancaq xəstəlik vaxtında aşkarlanarsa, müalicəsi mümkündür.

Vaxtından əvvəl doğulmuş körpələr doğuşdan təxmini 1 ay sonra oftalmoloq tərəfindən müayinə olunmalı, gözün retina təbəqəsinin damarlanması tam inkişaf edənə qədər oftalmoloqun nəzarətində olmalı, xəstəlik aşkarlanarsa müalicə olunmalıdır. Yalnız bu halda korluğa qalib gəlmək mümkündür.

Aysel Əkbərova
Uşaq oftalmoloqu, Cərrah

 

 

.

Reklam yeri

Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI

Hem gerçek hem de objektif yaklaşımın gerçek ilgisini çeken gerçek ve ilginç bir yaklaşım Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI . tanıtımı. Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI , insanoğlunun en erken yaşlarından beri her zaman bizim için önemli bir konudur. Bir insan, yalnızca yaşamında neler olduğunu değil, aynı zamanda çevresini de bilmek isteyen hassas bir varlıktır. Bu, yüzyıllardır sürmekte olan mesajın öneminin kanıtıdır. indirme Haberin yayınlandığı kanallara bağlı olarak sözlü, görsel, yazılı veya tümü olabilir. Örneğin, bir gazete alırken sadece haber alırız, ancak bu üç unsur televizyondaki habere dahil edilebilir. Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI hangi unsuru kullanırsanız kullanın, geneline hitap etmeli ve söylemden uzak bir dilde açıklanmalıdır. indirme

Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI

Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI her zaman ilginç, önemli veya ilginç bir şey olmalıdır. Prensipte ünlü kelime size şunu hatırlatır: "Bir köpeğin bir kişiyi ısırdığı haber değildir , ancak Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI ısırılan bir köpektir. Ana fikir, haberlerin her zaman ilgi çekici olması ve konunun belirli bir kitleye ilgi duyması gerektiğidir.

Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI, özellikle günümüz dünyasında, cahil olmak, yaşamdan uzak durmak, çok hızlı değişikliklerin yaşandığı anlamına gelir. Her gün yazılı, görsel ve sesli yayın ajanslarının sayısı sürekli olarak haberleri yaymakta ve insanları etkinlikler hakkında bilgilendirmektedir.

Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI

Her etkinlik için gerçek şu ki, Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI . Rapor edilmesi durumunda veya durumda, genel olarak toplumla ilgili dikkat ve niteliklerin çizilmesi istenir. Bu niteliklere sahip olaylar ve gerçekler haber hikayeleridir. Gazeteciler bunun sadece bir ısırık değil, bir köpek ısırması olduğunu söylüyorlar Gazeteci, bu olayları araştırıp kamuoyuna dönüştüren bir insan. Raportörlerden birinin yoldaki düşüşü rapor edilmezken, diğerinin çöküşü haber değeridir. Bunu belirleyen kriter kamu yararıdır.

Bu Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI hepimiz için yıkıcı oldu.

Bir gece uykusundan sonra, haberler kahvaltı kadar önemlidir.

Haberin var.

Hastane Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI iyi değildi.

Yaşarken, kardeşi dua etti, her zaman geri dönüşünü bekliyordu.

Hala en kötü haberdi.

"Howie iyi bir Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI" demiştim.

"Keşke iyi bir x Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI olsaydı" dedi. Yanındaki muhafızlara.

Şimdi, yalnızca haberlerle uğraşmak yerine, hükümetin, savaşların, gösterilerin acımasızlığını, acı çekmenin dehşetini bizi acımasızca hissediyoruz.

Akşam yemeği için yola çıktık, ancak kötü telefon görüşmesi hayal kırıklığı oldu.

En son Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI

"Şimdi kötüler için Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI" Tony dedi.

Betsy'nin heyecan verici Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI Dokunulup dokunmadığını veya kocasının paranoyak olup olmadığını bilmiyorum.

Bu iyi haber bana çok fazla keyif verdi çünkü öğrenmem gerektiğinden emindim.

Hardasaa akşam yemeğinden sonra yarım saat sürer, ancak uyanır ve “Haberler nedir?” diye sorar. sanki halkın geri kalanı liderlerine karşı geliyormuş gibi.

Betsy, kabul ettik çünkü haberlerimizi birisiyle paylaşmak istiyoruz.

Kuzeydeydim, babamın ölümünün haberi duyduğum 1896 yazının son güzel günlerinin tadını çıkardım.

Bu arada, iyi bir Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI başka bir hayat daha yaşamış olmanızdır.

"Umarım iyi haberin vardır" dedi, kapıyı açıp uzaklaşıyor.

Zihinsel Damperliğin tüm çalışmaları, yeni Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI köpekbalığı beslemeden hızla tükendi.

Belki şimdi Youngblood haberlerden uzak duracak ve Howie oyunculuk yapmaktan vazgeçtiğimiz konusunda ısrar ediyor.

Hayatım birçok yönden yayıldı ve kendi dünyamın dışındaki dünyanın haber kapsamına bakmak zorunda kaldım.

Dekanlar harap oldu ve Fred O'Connor geri dönüp haberi öğrendiğinde, genç dostun ayrıldığını da duydu.

Boris, haberin ekiple ilgili neler olabileceğini sordu ve planlarımız hakkında neler söyleyebileceğini sordu.

Hussar'larla karşılaşmadan önce, birkaç asistan hareketin başarılı sonucuna aşinaydı.

Sonunda, “Bu hikayeyi Howie'ye anlatırken odadan çıkmamı ister misin?” diye sordu.

Tipster fazla miktarda Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI .

Bugünün Vaxtından əvvəl doğulmuşların RETİNOPATİYASI

"Bilirsin, Ölüm" dedi.

Bənzər paylaşımlar
190 manat almaq ucun qeydiyyat